Костурино (превој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костурино (превој)
North Macedonia relief location map.jpg
Надм. вис.457
МестоСтрумичката и Гевгелиско-валандовската котлина
Координати41°21′25″ СГШ 22°36′33″

Костуринопланински превој на надморска височина од 457 метри. Тој ги спојува Струмичката и Гевгелиско-валандовската котлина.[1] Во близина на превојот се наоѓа и истоименото село Костурино.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.