Преслап (превој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преслап (превој)
Надм. вис.936 м
Местопомеѓу Пелагонија и Мариово
ВенецБабуна

Преслаппланински превој на надморска височина од 936 метри. Ги раздвојува Пелагонската Котлина и Мариовската Котлина кај областа Маково. Преминот е отворен во текот на целата година, но понекогаш е тешко прооден заради топењето на снегот во зимските и пролетните месеци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.