Прејди на содржината

Ѓавато (превој)

Координати: 41°03′57.9″N 21°06′15.8″E / 41.066083° СГШ; 21.104389° ИГД / 41.066083; 21.104389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓавато
Поглед на превојот
Надм. вис.1.168 м
ПатЕ65
Местопомеѓу Преспанската Котлина и Пелагонија
Венецпомеѓу Бигла и Баба
Координати41°03′57.9″N 21°06′15.8″E / 41.066083° СГШ; 21.104389° ИГД / 41.066083; 21.104389
Ѓавато is located in Македонија
Ѓавато
Ѓавато
Местоположба на превојот Ѓавато во Македонија

Ѓаватопланински превој во југозападниот дел на Македонија, кој ги поврзува планините Бигла на север и Баба на југ, а ги раздвојува Преспанската Котлина на запад и котлината Пелагонија на исток.[1] Во непосредна близина на превојот се наоѓа истоименото село.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.