Прејди на содржината

Европски пат Е852

Од Википедија — слободната енциклопедија

E852 shield

E852
Информации за правецот
Должина:134 км
Поважни клучки
Од:Охрид
До:Тирана
Местоположба
Земји: Македонија
 Албанија
Патна мрежа
Европска патна мрежа

Европски пат Е 852 — европски пат од Б класа во Македонија и Албанија, кој го поврзува градот Охрид со границата со Албанија.

Рута[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

^ Патните знаци на автопатот А3 (Тирана-Елбасан) го вклучуваат E852 во двете насоки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]