Европски пат Е95

Од Википедија — слободната енциклопедија

E95 shield

E95
Информации за правецот
Должина:2527 км
Поважни клучки
Север крај:Санкт Петербург, Русија
Југ крај:Мерзифон, Турција
Местоположба
Земји: Русија
 Белорусија
 Украина
 Турција
Патна мрежа
Европска патна мрежа

Европски пат Е95пат во Европа и дел од меѓународната европска патна мрежа на Обединетите нации. Приближно 2,527 км долг, го поврзува Санкт Петербург со Мерзифон во северна средишна Турција. Помеѓу северниот крај во Русија и јужниот крај, тој дополнително поминува низ Белорусија и Украина. Помеѓу пристаништата во Одеса / Чорноморск на јужниот брег на Украина и пристаништата на Турција (особено Самсун) се бара од возилата да го преминат Црното Море со траект на растојание од 731 км.

Во Украина, ознаката Е95 не е потпишана бидејќи Украина воопшто не ги нумерира своите рути, освен во внатрешни околности.

Делница од автопатот Е95/М05 во близина на Киев.

Рута[уреди | уреди извор]

 Русија

 Белорусија

 Украина

Украина Одеса - Турција Самсун

Во моментов нема траект од Одеса до Самсун. Најдобрата алтернатива е траектот до Самсун од Чорноморск, околу 2 км далеку од Одеса.

 Турција

Останато[уреди | уреди извор]

Рускиот хард рок бенд Алиса има песна наречена „Trassa E-95[1] посветена на патот меѓу Москва и Санкт Петербург (претходно дел од E95, сега дел од E105).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Trassa E95 - YouTube, Посетено на 2015-11-23

Надворешни врски[уреди | уреди извор]