Европски пат Е65

Од Википедија — слободната енциклопедија

E65 shield

E65
Информации за правецот
Должина:4 400 км
Поважни клучки
Северен крај:Малме, Шведска
Јужен крај:Хања, Крит, Грција
Местоположба
Земји:Шведска, Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Србија, Косово[a], Македонија, Грција
Патна мрежа
Европска патна мрежа
E-65 кај Скопје.

Европски пат Е65европски пат кој се протега во правецот север - југ која што започнува во Малме, Шведска и оди сѐ до Хања, пристаништен град на островот Крит во Грција во должина од 4.400 километри. Држави низ кои минува овој пат се: Шведска, Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија, Македонија, Грција. А, додека пак поголеми градови низ кои минува се: Малме, Шчеќин, Брно, Братислава, Загреб, Карловац, Риека, Сплит, Подгорица, Приштина, Скопје, Битола, Кожани, Хања.

До 1985 г. патот се нарекувал Е 14.

Правец[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

^ Косово е предмет на територијален спор помеѓу Република Србија и Република Косово. Како странски протекторат, Косово прогласило независност на 17 февруари 2008 г, но Србија и понатаму не го признава и тврди дека е нејзина суверена територија. Независноста на Косово не е целосно признаена од меѓународната заедница. Досега го признале 113 од вкупно 193 земји членки на ООН.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]