Бжецлав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бжецлав
Břeclav
Lundenburg
Замокот Бжецлав
Замокот Бжецлав
Знаме на БжецлавГрб на Бжецлав
Бжецлав is located in Чешка
Бжецлав
Бжецлав
Местоположба во Чешка.
Координати: 48°45′32″N 16°52′55″E / 48.75889° СГШ; 16.88194° ИГД / 48.75889; 16.88194
Држава Чешка
КрајЈужноморавски крај
ОбластБжецлав
Површина
 • Вкупна77,19 км2 (2,980 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158000000158 м
Население (2022)
 • Вкупно23.943
 • Густина3,1/км2 (8,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.690 02

Бжецлав (чешки: Břeclav; германски: Lundenburg; унгарски: Leventevár) — град во Јужноморавскиот крај на Чешката Република. Се наоѓа на реката Дија, околу 50 километри југоисточно од Брно, на границата со Австрија и во близина на границата со Словачка. Има околу 24.000 жители. Бжецлав е важен граничен и железнички премин со меѓународно значење.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од чешкото име на основачот на локалниот замок, војводата Бретислав I. Поранешното германско име веројатно потекнува од името на словенското племе кое живеело во областа.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Бжецлав се наоѓа на 55 километри југоисточно од Брно на границата со Австрија. Се граничи со австрискиот град Бернхардштал. Бжецлав се наоѓа на 10 километри северозападно од словачката граница кај Кути и околу 100 километри северно од австрискиот главен град Виена.

Бжецлав се наоѓа во низината на Долно Моравската долина во најтоплиот дел на земјата. Лежи на реката Таја. Во јужниот дел на општинската територија има дива густа шума составена од листопадни дрвја.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Městské muzeum a galerie Břeclav - Muzeum, Synagoga, Zámeček Pohansko, Lichtenštejnský dům“. www.muzeumbv.cz. Посетено на 2022-07-26.
  2. Břeclav, MěÚ (1409831533). „Lužní lesy“. Město Břeclav (чешки). Посетено на 2022-07-26. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)