Хања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хања
Χανιά
Венециското пристаниште на Хања
Венециското пристаниште на Хања
Местоположба
Хања се наоѓа во Грција
Хања
Координати 35°31′ СГШ 24°01′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Крит
Округ: Хања
Население (2001)[1]
 - Население: 57.838 жит.
 - Површина: 12,564 км2
 - Густина: 4.603 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Пошт. бр.: 731 00
Повик бр.: 28210
Рег. табл.: ΧΝ
Портал
www.chania.gr

Хања е пристаништен град на островот Крит, Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)