Прејди на содржината

Етезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Етезија

Етезија e ветар кој дува во Средоземјето. Овој ветар е мошне сув и интензивен ветар кој дува од север во периодот од мај до октомври.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград