Прејди на содржината

Хазри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хазри е тип на ветар кој дува во областите околу Каспиското Езеро. Се јавува од правец север, во околината на Баку и носи ладно време. За време на зимата има одлика на олуја, а за време на летото лето придонесува освежување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград