Бел ветар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бел ветар — вид на ветер, силен југо кој на северните падини на Динарските Планини има особина на ветрот фен па го испушува тлото и суши билките. Називот Бел ветар се користи во народот во Босна и Херцеговина, а понекогаш го викаат и Бел град.