Хамсин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хамсин е сув и врел југоисточен ветар кој се јавува во Африка, поточно во Египет. Дува од перкидите, 50 дена по пролетната рамнодневницата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград