Вендевале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вендевале е вид на ветар кој дува на [[Медитеран]от. Ова е западен ветар, сув и носи топло време. Дува околу Гибралтар и Мароко. Сроден е со пуленатот на Јадран.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград