Чили (ветар)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чили е тип на ветар кој дува во Северна Африка. Ова е доста сув и врел ветар кој доаѓа од правец југ. Дува во Тунис од Сахара.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград