Аспр (ветар)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аспр е вид на ветар кој дува во околината на Пиринеите. Ветерот е од Фенски карактер, доста сув и топол. Карактеристичем е за северните падини на Пиринеите, поточно за јужниот дел на Франција, со нагласка на покраината Гаскоња, каде е најинтензивен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]