Прејди на содржината

Папагајо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на ветрот папагајо над Никарагва и Костарика

Папагајо е тип на ветар кој дува во Средна Америка. Ова е доста ладен, северен ветар во Мексико и сличен е на ветрите норте и нордер во САД.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград