Санта Ана (ветар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Ана снимено од сателит

Санта Ана е катабатички ветар кој дува на тихоокеанските бргови на Северна Америка. Дува во текот на зимата, доста е силен, сув и топол. Се јавува во јужна Калифорнија (САД) и Долна Калифорнија (Мексико).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград