Нордер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нордер е тип на ветар кој се јавува во САД. Дува во долините на реката Мисисипи и поврзан е со премин во депресиј. Се јавува од правецот север, доста е силен и носи ладно време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград