Гибли

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гибли е вид на ветар кој дува во Северна Африка. Овој ветар е доста силен, врел и сув сахарски ветар. Најмногу дува во областите на Либија и Тунис.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград