Бахамо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бахамо е вид на ветар кој дува на Карибите. Достигнува олујни размери и дува од копна кон море. Најинтензивен е во југоисточна Куба во заливот околу градот Бахамо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград