Гилавар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гилавар е вид на ветар кој дува во областа на Каспиското Езеро. Се јавува во источниот дел на Азербејџан, особено околу главниот град Баку. Дува од исток во текот на цела година и носи топло време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград