Оштро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветришта на Средоземјето

Оштро — тип на ветар кој дува на Јадранот. Дува од југ. Краткотраен е и има слаб интензитет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград