Прејди на содржината

Фен (ветар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фен облаци во Ла Палма

Фен е ветар кој дува од планините и носи потопло време. Најкарактристичен е за Алпите. Може да биде:

  • циклонски ("јужен") — дува од север низ јужните падини на планините
  • антициклонски ("северен") — дува од југ низ северните падини на планините.

Во северното подгорје на Алпите дува фенски ветар пред крајот на зимата и почетокот на пролетта кој се вика снегождер, затоа што брзо го топи снегот

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград