Копнењак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Копнењак е вид на ветар кој дува во Средоземјето. Дува во текот на ноќта од копното кон морето. Спротивен е на зморац.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград