Прејди на содржината

Гарбин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гарбин е вид на ветар кој дува на Јадранот. Дува од југ или од југозапад. Карактеристичен е по тоа што досриднува олујна сила преку, 100 километри на час и подигнува големи бранови на морињата.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград