Прејди на содржината

Чинук (ветар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Графички приказ на создавање на ветерот чинук

Чинук е ветар од фенски карактер кој дува во Северна Америка. Дува од североисток низ источните падини на Стеновитите планино. Називот го добил по индијанското племе Чинук.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград