Прејди на содржината

Лесте

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лесте е тип на ветар кој дува во Африка. Доста е сув и загушлив, дува од правец исток од Сахара. На острвот Мадејра неговото интензивирање најавува циклон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград