Шергуј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шергуј е тип на ветар кој дува во Северна Африка. Ова е доста сув и загушлив ветар. Дува од правец исток од Сахаре, преку Мароко. Повремено носи песок со себе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград