Навадос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Навадос е тип на катабатички ветар кој дува во Јужна Америка. Се спушта од планините во Еквадор, кон високите долини каде има поле на низок воздушен притисок. Носи ладно време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград