Солано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Солано е тип на ветар који дува на Иберискиот полуостров. Дува за време на летото, од правец исток во Шпанија и повремено носи дожд. Ова е топол и влажен ветар. На Јадранот се вика „левантино“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград