Харматан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харматан кај Националната џамија во Абуџа

Харматан е тип на ветар кој дува во западна Африка. Ова е доста сув ветар од источен правец, кој дува за време на зимата и носи големи количини песок од пустината Сахара.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград