Белат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Белат е вид на доста топол и сув ветар кој дува во зима во јужниот дел на Арабијскиот полуостров. Трае во просек до три денови носи песок со себе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград