Пурго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пурга, 1887, масло на платно, автор: Константин Трутовски

Пурго (руски: пурга, од карелски: purgu; фински: purku) е тип на ветар кој дува на подручјето на Сибир. Ова е ладен ветер од правецот североисток и најчесто носи снежно време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград