Минуано

Од Википедија — слободната енциклопедија

Минуано е тип на ветар кој дува во Јужна Америка. Се јавува над Бразил и Уругвај, ладен е и носи дожд. Настанува кога над Огнената Земја се формира антициклон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград