Прејди на содржината

Хални

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветрот хални, масло на платно, 1895 година, автор: Станислав Виткиевич

Хални е ветер од фенски карактер кој се јавува во Средна Европа. Дува од Татрите во Словачка и Полска, према северните Карпати (Бескидите) и низините сè до Краков и градовите на Горна Шлеска. Овој ветар е доста врел и носи олуја.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград