Прејди на содржината

Сарат

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сарат е тип на ветар кој дува во Северна Африка. Ова е доста сув и врел ветар кој дува од југ (од Сахаре) во Мароко, кон прибрежните подрачја.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград