Леванат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветришта на Средоземјето

Леванат е вид на ветар кој дува на Јадранот. Дува од исток и е сличен на бурата. Рамномерен е и се јавува при дождливо и студено време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград