Левант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Левантот

Левант (франц. levant, итал. levante, шпа. levante, арапски: بلاد الشام, Билад еш-Шам во општо значење преставува Исток, источни земји. Во потесна смисла на зборот Левант е заеднички назив за земји кои лежат на источниот брег на Медитеранот: Грција, Турција, Сирија, Либан, Израел, Јордан и Египет. Во античкиот Рим за Левант се употребувал називот Ориенс (исток; од тоа потекнувата поимот Ориент).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]