Аутан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Тулуз. Доминираат два вида: ветер од западно-северо-западен правец што доаѓа од Атлантскиот Океан и југоисточен ветар
Во Тулуз. Доминираат два вида: ветер од западно-северо-западен правец што доаѓа од Атлантскиот Океан и југоисточен ветар

Аутан е вид на ветар кој дува во јужниот дел на Франција. Настанува во подгорјето на планината Монтањ Ноар, се движи према градот Тулуза и продолжува во долината на реката Гарона кон северозапад. Доста е силен. Постојат два типа: едниот е дождлив, а другиот носи ведро време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]