Норте

Од Википедија — слободната енциклопедија

Норте — тип на ветар кој дува во САД и Средна Америка. Претставува генетско наследство на нордерт кој исто така е ладен, силен и носи поладно време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград