Прејди на содржината

Бурин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бурин е вид на ветар на Јадранот. Дува од североисток, како и бура, но само ноќе. Претставува спротивно од маестралот со послаб интензитет од него.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград