Аустер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аустер е вид на ветар кој дува во западна и централна Европа. Настанува најчесто во текот на пролетта и есента, кога е над Сахара во поле со висок ваздушен притисок. На почетокот е сув и топол, но кога поминува кај Средоземјето собира влага, така што носи дождливо време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]