Прејди на содржината

Зморец

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зморац е вид на ветар кој дува на Средоземјето. Ова е периодичен ветар кој во текот на деновите дува од морињата на копното. Сличен е на маестралот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград