Копно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Копно е голема земјишна површина окружена со море или океан. Поимот може да се однесува и на сета сувоземна површина на Земјината топка.

За копнени површини се сметаат:

Поврзано[уреди | уреди извор]