Суперконтинент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pangea animation 03.gif

Суперконтиненткопнена маса која опфаќа повеќе од едно континентално тло. Збирот од повеќе континентални терени кои ја обликуваат Евроазија денес се означуваат како суперконтинент.

Поврзано[уреди | уреди извор]