Прејди на содржината

Шамал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шамал во Ирак

Шамал е тип на ветар кој дува во Месопотамија. Се јавува од правец северозапад и дува преку Ирак и Кувајт носејќи големи количини на песок. За време на деновите е најсилен, а за време на ноќите му се смалува интензитетот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград