Годишно време

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Годишните времиња прикажани како положбата на Земјата во однос на Сонцето.

Годишното време е еден од најважните периоди во годината, најчесто засновано на годишните климатски промени.