Кајлари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајлари
Πτολεμαΐδα
Поглед.
Поглед.
Амблем на Кајлари
Амблем
Кајлари is located in Грција
Кајлари
Кајлари
Местоположба во областа
Dimos Ptolemaidas.png
Координати: 40°31′N 21°41′E / 40.517° СГШ; 21.683° ИГД / 40.517; 21.683Координати: 40°31′N 21°41′E / 40.517° СГШ; 21.683° ИГД / 40.517; 21.683
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
Површина
 • Вкупна217,901 км2 (84,132 ми2)
Население (2001)[1]
 • Вкупно35.539
 • Густина0.16/км2 (0.42/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.502 00
Повик. бр.24630
Рег. таб.KZ
Мреж. местоptolemaida.gr


Кајлари или Кајлар (грчки: Πτολεμαΐδα, Птолемаида) — град во Егејска Македонија. Денес има 37.289 жители и се наоѓа помеѓу окрузите Лерин, Кожани и Меглен во Западна Македонија. Градот е голем индустриски и стопански центар на Грција и произведува над 70 % од струјата во државата.

Име[уреди | уреди извор]

Грчката верзија на името потекнува од од Птоломеј Лаг, првиот генерал на Александар Македонски. Многу Македонци живеат тука и во околниот крај.[2][3]

Култура[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб на Кајлар се нарекува Еордаикос (грчки: Εορδαϊκός). Друг тим е ФК Птолемаидас. Градот има училишта, градинки, гимназии, цркви, банки, пошта, железничка станица (Кожани - Лерин), полициска станица, кула на вода, и плоштади. Постои потенцијал во блиска иднида во градот да се отвори универзитет. Музејот на антропологија и фолклор е со седиште во градот.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Ова е високоразвиен индустриски центар. Четирите електрани во оваа област произведуваат 70% од електричната енергија во Грција, со користење на големи локални депозити на лигнит како гориво. Електраните се во сопственост на Електростопанство на Грција (ДЕИ), главниот работодавач во градот. Фабриката е посветена на премиер на Грција во тоа време, Константин Караманлис. Другите две се во Суровичево во Леринско и во Топчилар.

Етнички состав на населението[уреди | уреди извор]

Значителен дел од жителите на Кајлари денес се Грци доселени од Мала Азија или нивни потомци. Тие биле бегалци кои први пристигнале во Егејска Македонија во текот на 1920-тите години како резултат на размената на населението согласно Лозанскиот договор. Има и значителен број на Македонци, особено во соседните села.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]