Влашка Блаца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Влашка Блаца
Влашка Блаца се наоѓа во Грција
Влашка Блаца
Влашка Блаца (Грција)


Влашка Блаца е село во Егејска Македонија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Семејното потекло на српскиот фашистички деец Димитрие Љотиќ (1891-1945) е од Влашка Блаца.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]