С’лпово

Од Википедија — слободната енциклопедија
С’лпово
Άρδασσα
Црквата „Преображение Христово“
Црквата „Преображение Христово“
С’лпово is located in Грција
С’лпово
С’лпово
Местоположба во областа
С’лпово во рамките на Еордеја (општина)
С’лпово
Местоположба на Лагиново во Кожанскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°28.37′N 21°37.59′E / 40.47283° СГШ; 21.62650° ИГД / 40.47283; 21.62650Координати: 40°28.37′N 21°37.59′E / 40.47283° СГШ; 21.62650° ИГД / 40.47283; 21.62650
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаЕордеја
Општ. единицаМурик
Надм. вис.&10000000000000605000000605 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно874
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

С’лпово или Салпово (Άρδασσα, Ардаса; до 1927 г. Σούλποβο, Сулпово[2]) — село во Кајларско, Егејска Македонија, денес во општината Еордеја во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 874 жители (2011).[3] Се состои од грчко доселеничко мнозинство и македонско малцинство.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Сместено е во областа Сариѓол (Кајларско Поле) на надморска височина од 641 метар, оддалечено на 7 километри југозападно од Кајлар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Сместено е на надморска височина од 700 метри, меѓу селата Дебрец и Липинци, на 10 километри југозападно од Кајлар[3].

Историја[уреди | уреди извор]

До 1924 година селото било населено со македонско и турско население, а како такво К’нчов го споменува со 810 жители од кои 650 Турци и 160 Македонци, а Милоевиќ со 180 турски и 20 куќи на роми христијани. По иселувањето на многубројното турско население во Турција во 1924 година тука се населени бегалски семејства од Мала Азија со вкупно 641 жител[3].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а поради пространите пасишта што се наоѓаат во околината во голема мера е развиено и сточарството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви и манастири

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σούλποβον -- Άρδασσα
  3. 3,0 3,1 3,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 301.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]